Brama to ważny element zarówno prywatnej posesji jak i terenu, na którym znajduje się magazyn, hala produkcyjna czy zakład przemysłowy. Chronią przed niepowołanymi osobami, ułatwiają wygodny wjazd do garażu lub przeładunek towaru. Na rynku istnieje wiele rodzajów bram, które należy dobrać do osobistych preferencji, potrzeb, możliwości technicznych, ale i estetyki wykończenia elewacji budynku.
Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów są bramy segmentowe, które znajdują zastosowanie w najbardziej skomplikowanych konstrukcjach budynków. Zbudowane są z połączonych ze sobą części, które podczas otwierania lub zamykania zawijają się na przykład na sufit, dzięki specjalnie wyprofilowanej prowadnicy. Bramy rolowane działają na podobnej zasadzie, ale mogą chować się do specjalnej kasety. Słabiej chronią jednak przed utratą ciepła z budynku. Nowością są bramy boczne otwierane na ścianę garażu.
Nowoczesne projekty elewacji uwzględniają bramy fasadowe, które są ukryte w bryle budynku i na pierwszy rzut oka ich nie widać. Bramy dwuskrzydłowe otwierane na zewnątrz ułatwiają wchodzenie i wychodzenie z garażu bez konieczności pełnego otworzenia drzwi. Przedsiębiorstwa mogą zainteresować się bramami przeładunkowymi, ekspresowymi lub przeciwpożarowymi, które sprawdzą się w magazynach, gdzie przechowywane są niebezpieczne ładunki.
Decydując się na konkretny model, warto przeanalizować kilka aspektów, aby wybrać najlepszy rodzaj bramy. Ważny jest sposób jej otwierania, gdyż decyduje to o ilości miejsca, jaką mogą zająć. Jeśli w garażu nie ma za dużo wolnej przestrzeni, lepiej wybrać bramę segmentową. Natomiast jeśli nie ma miejsca na zbieranie jej elementów na suficie, lepszym rozwiązaniem będzie brama boczna.
Uchylne sprawdzą się tam, gdzie jest dużo przestrzeni przed garażem, aby mogły się do końca otworzyć. Trudno będzie z nich korzystać, jeśli wyjazd jest tuż przy drodze lub chodniku. Powinny pasować kolorystycznie do elewacji oraz do stylu, w jakim zaprojektowano budynek.